Az építkezés legelső lépése szinte mindig a terepmunka. Ez jellemzően gépi földmunkát igényel, de egyes esetekben kézi terepmunkára is szükség lehet, amennyiben szűk a rendelkezésre álló terület. A terepmunka során a legfőbb feladatot a talaj kiegyenlítése, a terep rendezése és a nem odaillő épített vagy természetes elemek elbontása és elszállítása jelenti.
Ebből kifolyólag egyáltalán nem ritka, hogy épületbontásra is sor kerül, hiszen a tereprendezés magában foglalja a növényzet, a föld és az egyéb természetes elemek mellett az épített elemek lebontását és elszállítását is. De mit is jelent pontosan az épületbontás, milyen épületbontás árakkal érdemes kalkulálni és mihez kell bontási engedély vagy bontási kiviteli terv?
Amit az épületbontásról tudni érdemes
Az épületbontás szóról általában a melléképületek elbontása jut az eszünkbe, pedig ezek csupán a töredékét képezik az épületbontás alá eső felatoknak, ráadásul azok közül is az egyik legkönnyebb és leggyorsabb.
Az épületbontás az alábbi építményeket foglalja magában:
- Pince
- Garázs
- Kémény
- Ipari csarnok
- Irodaház
- Raktár
- Üzem
- Kerítés
- Műhely
- Istálló
- Egyéb kerti vagy kültéri építmények (pl.: szaletli, terasz, kerti tároló, stb.)
Természetesen nem csak azok az épületek jutnak erre a sorsra, amelyek útban vannak a tereprendezéskor: a kevésbé esztétikus, környezetet szennyező vagy egyenesen veszélyessé váló épületeket is szükségszerű lehet elbontani, függetlenül attól, hogy kerül-e a helyükre új építmény vagy sem.
Fontos azonban, hogy ezeket szakértő, megbízható és tapasztalt szakemberek végezzék, ellenkező esetben ugyanis igen komoly problémák, extrém esetben akár balesetek vagy tragédia is történhet.
Az épületbontási folyamat tehát jóval több elővigyázatosságot igényel, mint az építési munkálatok, hiszen jóval veszélyesebb.
A szakemberek végezhetik:
- Kézzel (kalapáccsal, csákánnyal és hasonló eszközökkel)
- Félig gépesítve (motoros fűrésszel, csörlővel és egyéb, gépesített kézi eszközökkel)
- Gépesítve (vésőgépekkel, markológépekkel)
Az épületbontás azon kevés munkák közé tartozik, amelyet soha, semmilyen körülmények között nem érdemes házilag megvalósítani. Ennek bizonyítéka, hogy sok esetben bontási engedélyre vagy bontási kiviteli tervre is szükség lesz.
Bontási engedély
Több olyan épülettípus létezik, amelynek elbontása csak bontási engedély ellenében végezhető el. Ilyenek például:
- Örökségvédelem alá eső építmények
- Műemlékek
- Iker- vagy zártsorú építmény esetén az alapozás és a tartószerkezet (pl.: sorház, ikerház)
Ezt általában az építmény tulajdonosa, ritkább esetben pedig a bontást végző cég vagy meghatalmazottja nyújtja be az építésügyi szakhatósághoz. Azt javasoljuk, hogy a munkálatok meggyorsítása érdekében már az árajánlatkérés időpontjában rendelkezzen a beszerzett dokumentumokkal! Az ügyintézés általában 1-2 hetet vesz igénybe.
Némely épületbontáshoz nem elég a bontási engedély sem, bontási kiviteli tervre van szükség. Amennyiben például az épület terepszint felett épül, és homlokzatmagassága több, mint 5 méter, vagy belső térfogata több, mint 500 m3, illetve fordított esetben terepszint alatti mélysége több, mint 1,5 méter, abban az esetben bontási kiviteli tervre is szükség lesz. Ezeken az eseteken kívül azonban egyetlen építményhez sem kell bontási engedélyt, bontási kiviteli tervet vagy bármiféle hivatalos bejelentést tennünk előzőleg, csupán a bontási feladatok elvégzésekor.
Épületbontás árak
Az épületbontás árak kalkulációját számos tényező befolyásolja:
- Födém anyaga
- Falak vastagsága, anyaga
- Telek megközelíthetősége
- Az épület típusa
- Épület mérete (nm)
Ebből kifolyólag egy melléképület bontása vagy a jelenlegi betontörés árak jóval kisebb összeget fognak kitenni, mint például a családi ház bontása árak. Utóbbinál ugyanis jóval több hulladék keletkezik, amit természetesen az épületbontó cégnek kell elszállítania gyakran több körben, valamint az építmény méretéből és anyagából kifolyólag jóval nagyobb és erősebb gépeket szükséges használni, mint egy kisebb melléképület elbontásakor.
A Pilis-Logistic Kft. versenyképes épületbontás áraival, sokéves tapasztalatával és hatalmas gépparkjával rendkívül egyszerűvé tudja tenni a folyamatot.
A melléképület, ipari- vagy családi ház bontás mellet természetesen az építkezéshez szükséges építőanyagokat is tőlünk szerezheti be, legyen az például:
- Beton (mixer és földnedves betonok kiszállítással)
- Tégla (Porotherm, Leier és Ytong falazóelemek)
- Fa nyílászáró (ablakok, ajtók)
- Tetőcserép (Bramac, Tondach, Mediterrán, Leier, Creaton)
- Komplett kémények (Schiedel és Leier kémények)
- Hőszigetelő anyagok (Austrotherm, Isover, Baumit, Nikecell, Bacchl, és más víz- és hőszigetelő rendszerek)
- Gipszkartonok (Rigips gipszkarton lapok és rendszerelemek)
- Egyéb fa- és vasanyagok
Minden, amire az építkezéshez szüksége lehet, egyetlen helyen.
Kérjen ajánlatot online vagy irodánkban, ahol jó tanácsokkal és mély anyagismerettel várjuk leendő ügyfeleinket annak érdekében, hogy a helyszínen szakképzett, megbízható és évtizedes tapasztalattal rendelkező gépkezelő kollégáink minél gyorsabban és precízebben végezzék el az épületbontási munkálatokat.
Lehetősége van összetett árajánlat kérésére is. Ebben az esetben megtaláljuk az önnek legmegfelelőbb ár-érték arányú munkagépeket és megoldásokat, a földmunkától kezdve az épületbontáson át egészen az építésig.